مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

پرفسور ثبوتی، چهره ماندگار فیزیک ایران در مراسم نکوداشت استاد روزبه:

اقتباس از تکنولوژی‌های جدید، راهی برای ارتقای جایگاه ایران است.

در آیین نکوداشت مقام علمی استاد روزبه که در روز چهارشنبه مورخ 09/12/96 برگزار شد، پرفسور یوسف ثبوتی، چهره ماندگار فیزیک ایران و یکی از مسن ترین شاگردان استاد روزبه، به تحولات 120سال گذشته ایران از جمله اعلام مشروطیت توسط مظفرالدین شاه در سال 1285 اشاره نموده و افزودند: پیش‌ از این با تفکرات غربی آشنا بودیم ولی با صنعت، بهداشت، آموزش و مدیریت غربی هیچ آشنایی نداشتیم و همه چیز به صورت سنتی بود و با دنیای به شدت استعمارگر و متجاوز هیچ شناختی نداشتیم.

ایشان در ادامه، به کودتای رضاخان در سال 1299 و سپس انقراض سلسله قاجار در سال 1304 و اعلام سلطنت پهلوی اشاره نموده و افزودند: از سال 1300 به بعد بود که به دنبال مدرسه، بهداشت، ارتش و دادگستری به شیوه مدرن هستیم و با نگاه به گذشته متوجه می‌شویم در آن زمان میزان افراد باسواد جامعه بسیار اندک بود.

وی در ادامه، ضمن اشاره به ساخت سه مدرسه غیردولتی توفیق، سعادت و مدرسه علمیه در زنجان، افزود: زمانی که به سمت تأسیس مدرسه به سبک امروزی حرکت کردیم، از آنجایی که این تحولات بسیار سریع اتفاق افتاد، تعدادی از افراد جامعه در مقابل این سبک از مدرسه‌سازی ایستادگی نموده و نیمکت و تخته‌های مدارس را شکستند.

پرفسور ثبوتی در ادامه سخنان خود به بیان خاطراتی از استاد روزبه پرداخته و یادآور شدند: استاد روزبه یکی از معلمانی بود که در سال‌های 1315 و تا 1330 در استان بود و در دبستان توفیق خدمت می‌کرد.

وی در ادامه، به جایگاه استاد روزبه اشاره نموده و افزودند: ایشان تعلقات مذهبی داشت و در فقه، اصول، حدیث و کلام حرفی برای گفتن داشت. بعد از سال 1330 استاد به تهران رفت و در آنجا مدرسه علوی را تأسیس نمود که این مدرسه نیز شخصیت‌های برجسته زیادی را به جامعه تحویل داده است.