معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان: نخبگان، هویت ملی ایجاد می‌کنند. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان:

نخبگان، هویت ملی ایجاد می‌کنند.

در آیین نکوداشت مقام علمی استاد روزبه که در روز چهارشنبه مورخ 09/12/96 برگزار شد، دکتر نیک‌سرشت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان به نقش نخبگان در توسعه ملی کشور، اشاره نموده و اظهار داشت: اگر توسعه را به معنای عام پیشرفت معنوی و مادی یک جامعه در نظر بگیریم، توسعه به عنوان یک دستاورد بشری، محدود به یک کشور خاص نبوده و قابلیت جهانی دارد.

وی ادامه داد: پژوهشگران حوزه‌های مختلفی نظیر سیاسی، اقتصادی، مدیریت، فرهنگ و سیاست را واکاوی نموده‌اند، ما نمی‌توانیم در سیاست، توسعه‌یافته باشیم مگر اینکه دموکراسی، آزادی مشروع فردی و اجتماعی، انتقادپذیری و انعطاف‌پذیری داشته باشیم.

ایشان در ادامه افزودند: تا زمانی که مشارکت‌های مردمی و نقش دادن به توده های مردمی در حوزه اقتصادی وجود نداشته باشد، توسعه اقتصادی هم نخواهیم داشت. تحقق توسعه مدیریت، نیز مستلزم مشارکت‌ مردم و نقش دادن به آنان است. در نهایت، تا زمانی که نخبه‌گرایی و اصلاح حوزه نخبگی نداشته باشیم، توسعه فرهنگی نیز نخواهیم داشت.

وی در ادامه به نقش نخبگان در توسعه ملی اشاره نموده و افزودند: هر نخبه در جامعه صاحب نقش و تأثیر است که سبب ایجاد هویت ملی و به تبع آن اعتماد به نفس می شود و کشور به واسطه نخبگان، شناخته می‌شود. مثلا زنجان به واسطه استاد روزبه شناخته می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار افزود: یکی از ویژگی های نخبگان می‌تواند در حال زیستن و به فکر آینده بودن باشد؛ چراکه هدف‌گذاری نخبگان بلندمدت بوده و به واسطه آگاهی خود جسارت ورود به خیلی از میادین را دارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نخبه عاملی است که با تفکر و تدبر و مدیریت و خلاقیتی که دارد مسیر توسعه را در اختیار می‌گیرد و یک عامل برای توسعه می‌شود.

دکتر نیک‌سرشت در پایان به پدیده فرار مغزها اشاره نموده و اظهار داشت: فرار مغزها تنها محدود به خروج فیزیکی نخبگان نیست، فرار مغزها، که از آن به زهکشی مغزها یاد کردند، می‌تواند این باشد که در کشور باشید و مقاله و سرویس به کشورهای بیگانه بدهید. ایشان، توسعه ملی و فراگیر کشور را نیازمند حضور نخبگان در جامعه و تجلیل و تکریم از آنان عنوان نمودند.